Katarakt

164 binden fazla kişiye ışık oldunuz

Son 15 yılda İHH’ya verdiğiniz destekle 164 binden fazla kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında başlattığımız katarakt çalışmaları Afrika ve Asya’nın 20 ülkesinde devam ediyor.

Türkiye’de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı olarak sürdürüyor.

Eğer Katarakt olsaydınız dünyayı bu şekilde görecektiniz…

Bu hastalık tedavi edilebilir mi?
  Sadece ameliyat ile tedavi mümkün. Üstelik bu ameliyat sadece 15 dakika sürüyor. Fakat maddi ve teknik yetersizlikler düşünüldüğünde kısa bir katarakt ameliyatı bile imkânsız olabiliyor.
2007 yılından bu yana katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar;
859.432 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.
446.399 kişi muayene edildi.
164.103 kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı.
 
Vakfımız 2007 yılından bu yana toplam 20 ülkede dönemsel olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirdi. Bu ülkeler: Togo, Benin, Nijerya, Gana, Mali, Çad, Uganda, Tanzanya, Güney Afrika, Sierra Leone, Nijer, Sudan, Etiyopya, Mozambik, Somali, Bangladeş, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka ve Suriye . 2014 yılında Nijer’de kurduğumuz ve 2019’da Nijer Sağlık Bakanlığı’na devrettiğimiz göz hastanemiz vesilesiyle bu ülkede düzenli olarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.
  Hasta seçimi ve ameliyat süresi  
Katarakt çalışmalarının yapıldığı bölgelerde hasta sayısı gelen bağış miktarına göre belirleniyor. Ayrılan bütçenin denk geldiği sayı miktarınca katarakt hastası tedavi ediliyor. Hastanın belirlenmesi, ameliyat edilmesi ve iyileşme süreci ülkelere göre değişebiliyor. Bazı ülkelerde yasal prosedürlerin uzun olması bu süreyi 6 – 8 aya kadar çıkarabiliyor.
Ben ne yapabilirim?  
Sadece 75 Dolar bağışta bulunarak bir kişinin tekrar görmesine vesile olabilirsiniz. Hastaneden çıkarken gören gözlerle etrafa bakıp sevinen ve buna vesile olanlara dua eden insanların sevincini görmelisiniz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyimini geliştirebilmek için internet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kabul Et Detayları Görüntüle